Dafo

Dafo bir ayak bileği ortezidir. Dinamik ayak bilek ortezi ayak bileğindeki stabiliteyi artırmak ve ayağı 90° derecelik pozisyona getirerek düşük ayak sendromu sorununa çözüm bulmaktadır. Dinamik ayak bilek ortezinin bir diğer özelliği ameliyat sonrası koruyuculuğu sağlamaktır. Dinamik ayak bilek ortezinin birçok türü vardır.

dafo provitalprotez

Dafo Sgk Ödeme Tablosu

Not:Fiyatlar tek bacak veya tek ayak için geçerlidir.

Plastik istirahat moldu pafo SGK ödeneği : 170 TL

Yüksek yoğunluklu plastik yürüyüş moldu subra malleolar pafo SGK ödeneği: 170 TL

Yüksek yoğunluklu plastik yürüyüş moldu pafo SGK ödeneği: 200 TL

Yüksek yoğunluklu plastik yürüyüş moldu kendinden eklemli pafo Sgk Ödeneği: 250 TL

Yüksek yoğunluklu plastik yürüyüş moldu harici eklemli pafo SGK ödeneği: 280 TL

Yüksek yoğunluklu plastik yürüyüş moldu harici asistif eklemli pafo SGK ödeneği: 310 TL

Karbon kompozit afo SGK ödeneği(sadece çalışan ve öğrenciler): 1400 TL

Dafo Nedir?

Dafo‘nun temel amacı, ayak ve ayak bileğindeki deformiteleri düzeltmek veya kontrol etmektir. Özellikle çocuklarda yaygın olarak kullanılır ve ayak düz tabanlık, pes planus, pes kavus deformitesi gibi durumların tedavisinde etkilidir. Dinamik ayak bilek ortezi, kullanıcının ayak bileği hareketlerini kontrol altına alır ve dengesizlikleri düzeltirken aynı zamanda doğal yürüme hareketini sağlamak için tasarlanmıştır.

Dafo Ortez

Dafo, dizlerin oluşan fleksiyon veya hiperesktansiyon gibi durumlarda kullanılan bir ortez türüdür. Bu şekilde ayak bileklerinde değişiklikler yapılarak sorunlar giderilmeye çalışılır. Dinamik ayak bilek ortezilerin içinde en kapsamlı olan ortez türüdür. Dinamik ayak bilek ortezinin asıl amacı ayak kısmındaki kapatıcıyla ayağa sabitlilk vermek ve hastanın ayak bölgesindeki gücü kontrol etmesini sağlamaktır.

Dafo Çorap İle Birlektemi Kullanılmalıdır?

Evet dafo çorap ile birlikte kullanılmalıdır. Özellikle uzun çorap kullanımı önemlidir. Çünkü Dinamik ayak bilek ortezi hastanın ayağında tahrişe veya yaraya yol açabilir. Çoraplar bu durumu engellemek amacıyla diz seviyesine kadar çekilerek kullanılmalıdır.

Dafo Çeşitleri

Dafo, birçok farklı tipte ve amaç için kullanılan bir ortez türüdür. Bazı dinamik ayak bilek ortezi çeşitleri şunlardır:

 • Plantarflexion stop Dinamik ayak bilek ortezi: Ayak bileğinin plantarflexion (aşağı hareket) hareketini sınırlayan ve ayak bileği stabilitesini artıran bir ortezdir.
 • Dorsiflexion assist dinamik ayak bilek ortezi: Ayak bileği dorsifleksiyon (yukarı hareket) hareketini kolaylaştırır ve ayak bileği hareketliliğini artırır.
 • Articulating dinamik ayak bilek ortezi: Hem ayak bileği hem de diz ekleminde hareket engelleri olan kişiler için kullanılır.
 • Posterior leaf spring dinamik ayak bilek ortezi: Ayak bileği düzleştirilir ve ayak bileği dorsifleksiyonunu kolaylaştırır.
 • Solid Ankle AFO: Ayak bileği ve alt bacak arasında sabit bir bağlantı oluşturarak ayak bileği hareketini sınırlar.
 • Ground Reaction AFO: Ayak bileği hareketini kontrol altına almak için kullanılan bir ortezdir ve ayrıca diz eklemini stabil hale getirir.
 • Supramalleolar orthosis (SMO): Ayak bileği, ayağın alt kısmı ve topuğu dahil olmak üzere ayak bileği çevresindeki alanları destekler.

Dafo, kişinin ihtiyaçlarına ve ayak bileği probleminin türüne bağlı olarak farklı boyutlarda ve şekillerde yapılabilir. Ortezler genellikle özel olarak yapılır ve bir doktor veya fizyoterapist tarafından takip edilir.

Dafo Ortezi Yapımı

Dafo ortezini doktorlar, fizyoterapistler veya ortotistler önermektedirler. Öncelikle dinamik ayak bilek ortezi yapılıp yapılmayacağına karar verilir. Dinamik ayak bilek ortezi yapımına başlanmadan önce hastanın bacağından alçı sargı ile ölçü alınır. Daha sonra bu alçı sargı kalıp alçıya çevrilir. Dinamik ayak bilek ortezi bu kalıp alçı ile kişiye özel olarak hastanın bacağına göre yapılmaktadır.

Dafo Hangi Hastalıklarda Kullanılmalıdır?

 • Down sendromlu kişiler
 • Spinea bifida hastalığı olan kişiler
 • Serebral Palsi hastalığı olan kişiler
 • Felç vurmuş kişiler
 • Omurilik baş travması geçermiş kişiler
 • Nörolojik veya nörömüsküler hastalığı olan kişiler

Dafo Fiyatları

Dafo fiyatları hastanın bacak boyu, dinamik ayak bilek ortezi için kullanılacak malzeme türü, dinamik ayak bilek ortezi için kullanılacak malzeme yoğunluğu, dinamik ayak bilek ortezi için kullanılacak malzeme kalitesine göre değişen bir durumdur. Bunların dışında karmaşık dinamik ayak bilek ortezi çeşitleri vardır. Daha kompleksli dinamik ayak bilek ortezi fiyatları da bu duruma göre artmaktadır.

Dafo Ne Kadar Süre Kullanılmalıdır?

Dafo, doktor veya fizyoterapistlerin önerdiği süre boyunca kullanılmalıdır. Dinamik ayak bilek ortezi 8-12 ay arasında değişmek zorundadır. Dinamik ayak bilek orteziler hergün üzerlerine yük bindiği için zamanla deforme olmaktadırlar. Bu durumdan dolayı dinamik ayak bilek ortezilar belirli bir zaman içinde yenilenmelidir.

Dafo’nun Temizliği Ve Bakımını Nasıl Yapmalıyım?

Dinamik ayak bilek ortezi en az 3 günde bir kere ıslak bez veya ıslak havlu ile güzelce silinmelidir. Uzun süre silinmeyen dinamik ayak bilek ortezi zamanla kişide kızarıklık veya biz koku yapabilir. Dinamik ayak bilek ortezi kesinlikle sıcak hava üfleyen bir cihazla temas etmemelidir. Fön makinası gibi sıcak hava üfleyen aletler dinamik ayak bilek ortezi da şekil bozukluğuna yok açar.

Dafo Ayakkabı Giyilirken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Dinamik ayak bilek ortezi öncelikle ayak topuğu oturacak şekilde giydirilmelidir. Dinamik ayak bilek ortezini diğer ortezlerden ayıran en büyük özellik ayak kısmına koyulan plastik kelepçe ile ayağı istediğimiz forma olamasıdır. Bu kelepçe ile ayağa pozisyon verilir ve açısının değişmemesi sağlanır. Üst kısımlardaki cırtlar da bacağı deforme etmeyecek sıkılıkta bağlanır ve dinamik ayak bilek ortezi giyilmiş olur.

Dafo Ortezini Kullandıktan Sonra İyileşme Olur Mu?
 • Dinamik ayak bilek ortezi kullanılmaya başlandığı süreden itibaren hastaların ayaklarına ciddi bir şekilde faydası olacaktır.
 • Özellikle küçük yaştaki çocukların geç kalmadan dinamik ayak bilek ortezi kullanımına başlamaları gerekmektedir.
 • Dinamik ayak bilek ortezi kullanımına geç kalınması durmunda düşük ayak sendromu sorunu ileri yaşlarda önüne geçilemez bir durum alabilmektedir.
 • Yetişkin kişilerde ise ayak bileği durumuna göre karbon afo veya kısa yürüme cihazları tercih edilebilir.
Dafo Ortezi Avantajları

DAFO (Dynamic Ankle Foot Orthosis) ortezinin bazı avantajları şunlardır:

Dinamik Destek: Ayak ve bileği doğal bir şekilde destekleyerek hareketinizi sınırlamadan destek sağlar. Aktif bir şekilde hareket edebilmenizi ve doğal yürüme paterninizi korumanızı sağlar.

Hafiflik: Genellikle hafif malzemelerden yapılmıştır, bu da ortezin rahatlıkla giyilebilir ve günlük aktivitelerinizi sınırlamadan kullanılabilir olmasını sağlar.

Kişiselleştirilebilirlik: Hastanın spesifik ihtiyaçlarına ve ayak yapısına göre kişiselleştirilebilir. Bu sayede optimum destek ve rahatlık sağlanabilir.

Estetik: Genellikle ayakkabının içerisinde giyildiği için dışarıdan fark edilmezler. Bu da estetik açıdan avantajlı bir durumdur.

Uzun Ömürlülük: Dayanıklı malzemelerden yapıldığı için uzun ömürlüdür. Bu sayede uzun süreli kullanımda dayanıklılığını korur.

Kolay Uyum: Ayak ve bileğe uyumlu bir şekilde tasarlandığı için giymesi kolaydır. Ayrıca, hareket kabiliyetini sınırlamadan giyilebilirler.

Rehabilitasyonu Destekler: Fiziksel rehabilitasyon sürecinde yardımcı olabilir. Ayak ve bilek desteği sağlayarak, yürüme ve hareket becerilerinin gelişmesine yardımcı olurlar.

Bu avantajlar, Popüler bir seçenek olmasını sağlar ve hastaların aktif bir yaşam sürdürmelerine yardımcı olur. Ancak her hasta için uygun olan ortez tipi, uzman bir sağlık profesyoneli tarafından belirlenmelidir.

İŞ ORTAKLARIMIZ

provitalprotez işbirliği
Uğur Şankul
Uğur Şankul
2023-08-02
Uzun yıllardır uzun yürüme cihazı kullanicisiyim yeni bir uzun yürüme cihazına ihtiyaç duydum ve internette arama yaparken PROVİTALPROTEZ klinigini gördüm ve kendileriyle tanıştım iyiki de tanismisim bana yaptiklari cihaz bu zamana kadar kullanmış olduğum tartışmasız en iyi cihaz oldu Provital protez ekibine özellikle Alpaslan bey,Mustafa bey ve Yusuf beye sonsuz şükranlarımı sunuyorum çok teşekkür ederim Provitalprotez
Aras Yaramaz
Aras Yaramaz
2023-07-29
Çok iyi mükkemmel provital proteze teşekkürler
İbrahim Eşmekaya
İbrahim Eşmekaya
2023-06-23
Mustafa Bey ile tanışmamız tesadüf eseri olmuştu.İyiki de tanışmışız.Gönül rahatlığıyla gelip her konuda kendisinden bilgi alabilirsiniz.Konusunda uzman ve deneyimli ekibi ile sorun çözüm odaklı güler yüzlü hizmet anlayışıyla hareket eden işletmeci.Protezimin yapım aşamasında her türlü yardımlarından dolayı kendisine teşekkür ederim.
ibrahim günaydın
ibrahim günaydın
2023-06-04
alanında uzman ve güler yüzlü çalışan arkadaşları ile herkese tavsiye edilebilinecek bir klinik. Başarılar dilerim.
Feruza Sultanova
Feruza Sultanova
2023-05-29
İlgi alakanız için teşekkür ederiz her şey mukemmel
Kerem Ali Kaya
Kerem Ali Kaya
2023-05-26
Provital protez ve ortez merkezinde protez bacak uygulaması hakkında öncesinde tüm bilgileri güler yüzlü şekilde aktardılar ve sonrasında protez bacağı teslim ettiler hiç sorun yaşamadık. Teşekkür ederim güler yüzlü iletişim kurduklarından dolayı
Anıl Haydar Işık
Anıl Haydar Işık
2023-05-25
Protez bacak konusundaki bilgi ve yardımları için provital protez ailesine teşekkür ederim.çok memnun kaldık, güler yüzlü ve kaliteli hizmetleri için ayrıca teşekkür ederim
Hakan Dereli
Hakan Dereli
2023-05-23
Doktor tavsiyesi ile Dafo yaptırmamız gerekiyordu Mustafa bey ve ekibi çok profesyonel şekilde Dafo ortezimizi teslim ettiler. Çok memnun kaldık. Provital protez ailesine çok teşekkür ediyorum
murat beşiroğlu
murat beşiroğlu
2023-05-18
Amcamın diz altı protezi icin Artvin Hopa dan geliyoruz 1300 km yol gelmemize değdi şuan da çok mutlu ve memnunuz özellikle Mustafa bey ve ProvitalProtez ekibine çok teşekkür ediyorum amcam şuan da yuruyor ve biz mutlu bir şekilde Artvine dönüyoruz.TEŞEKKÜRLER PROVİTALPROTEZ
Gökay Ozt
Gökay Ozt
2023-05-15
Provital klinikteki ilgi ve alakadan memnun oldum yapılan uzun yurume cihazım bugüne kadar yapılanların en iyisiydi Mustafa bey ve Alpaslan beye ilgi ve alakaları nedeniyle çok teşekkür ederim
Scroll to Top
Scan the code